Pojmovnik/kazalo
AKL (AntiKonvulzivni Lijekovi) – lijekovi koji se primjenjuju u kliničkoj praksi za liječenje epilepsije.
DS (Sindrom Dravet) – poznat i kao teška mioklona epilepsija dojenačke dobi koji je povezan s poznatim genskim mutacijama, a karakterizira ga pojava produljenih napadaja u prvoj godini života koji su često potaknuti vrućicom; naknadno dolazi do pojave različitih vrsta epileptičnih napadaja uz razvoj progresivnog neurološkog deficita; osim što je karakteriziran farmakorezistenicijom, oboljeli često imaju i brojne pridružene komorbiditete.
Enteralna prehrana – prehrana posebnim tekućim dijetetskim pripravcima u svrhu potpore ili primarnog liječenja; u užem smislu podrazumijeva prehranu putem sonde ili stome.
ES (Epileptični Status) – stanje koje nastaje ili zbog neuspjeha mehanizama u organizmu odgovornih za prestanak napadaja ili zbog pojave mehanizama koji dovode do abnormalnih produženih napadaja
FIRES (engl. Febrile Infection-Related Epilepsy Syndrome; epileptični sindrom povezan s febrilnom infekcijom) – pogađa prethodno zdravu djecu, no može se pojaviti i kod odraslih, nakon kratke, nespecifične bolesti s povišenom tjelesnom temperaturom; napadaji obično počinju 24 sata do 2 tjedna nakon početka bolesti, a postaju sve učestaliji s promijenjenom svjesnošću između njih te se razvijaju u kontinuiranu ili gotovo kontinuiranu epileptičnu aktivnost tj. epileptični status.
GERB (GastroEzofagealna Refluksna Bolest) – stanje kod kojeg se javlja povrat kiselog želučanog sadržaja u jednjak i usta, a kod određenog broja oboljelih i u gornje dišne putove.
Glikemijski indeks – označava do koje vrijednosti pojedina hrana povisuje razinu glukoze u krvi.
Glikemijsko opterećenje – relevantniji i primjenjiviji u svakodnevici od glikemijskog indeksa jer uzima u obzir i veličinu porcije konzumirane namirnice; računa se prema formuli: glikemijsko opterećenje = glikemijski indeks x količina ugljikohidrata u porciji (u gramima) / 100.
Glukoza – najrasprostranjeniji monosaharid u prirodi; najznačajniji izvor energije.
GLUT1 (engl. GLUcose Transporter type 1; transporter glukoze tip 1) – njegov nedostatak uzrokuje sindrom nedostatka transportera glukoze tipa 1 u kojem je onemogućen prijenos glukoze preko krvno-moždane barijere u mozak.
Hiperketonemija – stanje povišene razine ketonskih tijela u krvi (iznad referentnih vrijednosti).
Hipoglikemija – stanje niske razina šećera (glukoze) u krvi (ispod referentnih vrijednosti).
Hipoketonemija – stanje u kojem je razina ketonskih tijela ispod očekivane vrijednosti za vrijeme provedbe ketogene dijete.
IS (engl. Infantile Spasms; infantilni spazmi) – poznati i kao sindrom West, tipično se javlja unutar prve godine života s pojavom napadaja u obliku spazama te je karakteriziran abnormalnostima u EEG zapisu poznatima kao hipsaritmija; kod približno dvije trećine oboljele dojenčadi, sindrom se povezuje s prepoznatljivom podležećom neurološkom abnormalnošću, a kod mnogih se odrastanjem razvija u druge epileptične sindrome.
Karnitin – derivat aminokiselina s esencijalnom ulogom u metabolizmu masnih kiselina.
Ketoacidoza – metabolička komplikacija obilježena hiperglikemijom, hiperketonemijom i metaboličkom acidozom; ovaj pojam se ne smije miješati s nutritivnom ketozom.
Ketogeni omjer – omjer količine masti i količine ugljikohidrata i bjelančevina (zajedno) u gramima.
Ketonska tijela – acetoacetat, β-hidroksibutirat i aceton; izvor energije za mozak u uvjetima ograničene dostupnosti glukoze.
KKD (engl. Classical Ketogenic Diet; klasična ketogena dijeta) – temelji se na ketogenom omjeru (4:1, 3:1, 2:1) kojeg je potrebno održavati u svakom obroku; prva ketogena dijeta koja se počela primjenjivati u kliničkoj praksi.
Kompleks tuberozne skleroze – genski neurokognitivni poremećaj uzrokovan inaktivacijom tumor supresorskih gena za hamartin (TSC1) ili tuberin (TSC2); karakteriziran je razvojem benignih tumora i zahvaća mnoge organe u tijelu uključujući središnji živčani sustav; oko 90% oboljelih razvije epilepsiju.
Konstipacija – otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno u periodu dužem od 12 tjedana.
LGIT (engl. Low Glycemic Index Treatment; dijeta s namirnicama niskog glikemijskog indeksa) – temelji se na kontroli razina glukoze, umjesto postizanja nutritivne ketoze; jedna je od liberalnijih ketogenih dijeta kod koje unos ugljikohidrata iznosi 40-60 g na dan, no ograničen je na izvore s niskim glikemijskim indeksom.
LGS (Sindrom Lennox-Gastaut) – epileptična encefalopatija koja se tipično javlja prije 8. godine života i čini približno 10% svih slučajeva epilepsija dječje dobi; karakterizira ga više vrsta epileptičnih napadaja i abnormalne elektroencefalografske značajke s progresivnim intelektualnim i ponašajnim poteškoćama koje se mogu pojaviti u kasnijem tijeku bolesti.
MAE (Mioklono-Astatska Epilepsija) – poznata i kao sindrom Doose; rijetka vrsta generalizirane epilepsije s početkom obično prije pete godine života uz pojavu više različitih vrsta napadaja; kod neke djece su prisutna i razdoblja nekonvulzivnih epileptičnih statusa.
MAD (engl. Modified Atkins Diet; modificirana Atkinsova dijeta) – manje restriktivan oblik ketogene dijete čije su glavne karakteristike: ograničenje inicijalnog unosa ugljikohidrata na 10 grama na dan za djecu i 20 grama na dan za odrasle, poticanje unosa namirnica bogatih mastima pri svakom obroku i slobodniji unos bjelančevina.
Makronutrijenti – hranjive tvari koje uključuju vodu te nutrijente koji proizvode energiju: bjelančevine, masti i ugljikohidrate.
MCT (engl. Medium Chain Triglycerides; srednjelančani trigliceridi) – trigliceridi koji se sastoje od molekule glicerola i tri masne kiseline srednjeg lanca tj. masnih kiseline sa 6-12 ugljikovih atoma; učinkovitije se apsorbiraju i prenose u tijelu u usporedbi s dugolančanim trigliceridima te proizvode više ketonskih tijela po energetskoj jedinici (kcal).
MCT KD (engl. Medium Chain Triglyceride Ketogenic Diet; ketogena dijeta sa srednjelančanim trigliceridima) – ketogena dijeta u kojoj je dio dugolančanih triglicerida zamijenjen srednjelančanim; udio srednjelančanih triglicerida ovisi o potrebi za postizanjem nutritivne ketoze i toleranciji pojedinca i treba biti podjednako zastupljen u obrocima (slično kao s održavanjem ketogenog omjera na klasičnoj ketogenoj dijeti).
Mikronutrijenti – nutrijenti potrebni u malim količinama no esencijalne za zdravlje pojedinca jer nedostatak bilo kojeg od njih može uzrokovati teška, pa čak i po život opasna stanja; u ovu skupinu ubrajamo vitamine i minerale.
MKD (engl. Modified Ketogenic Diet; modificirana ketogena dijeta) – temelji na modificiranoj Atkinsovoj dijeti, no inicijalno ograničenje unosa ugljikohidrata se može razlikovati; prisutne su i smjernice za unos masti kako bi se osigurao dostatan kalorijski unos za održavanje, smanjenje ili povećanje tjelesne mase ovisno o individualnim potrebama.
Nutritivna ketoza – stanje u kojem dolazi do proizvodnje ketonskih tijela koji se koriste za proizvodnju energije i predstavljaju novi primarni izvor energije za mozak, u uvjetima ograničene dostupnosti glukoze; ovo stanje nije povezano s ketoacidozom jer su razine glukoze i pH vrijednost unutar referentnog intervala.
PEG (Perkutana Endoskopska Gastrostoma) – postupak hranjenja bolesnika putem cijevi izravno u želudac.
Post (gladovanje) – izostanak konzumacije hrane; ova metoda se koristila prije uvođenja ketogene dijete, no danas je iznimno rijetko zbog jednake učinkovitosti dijete s ili bez prethodnog posta te veće učestalosti nuspojava poput hipoglikemije, dehidracije i acidoze.
Prehrambena vlakna – biljne tvari koje naš organizam ne može probaviti ni apsorbirati; razlikujemo topljiva i netopljiva vlakna, a imaju brojne pozitivne učinke na zdravlje pojedinca osobito na probavni sustav.
Protokol za hitna stanja – upute liječnika o postupanjima za vrijeme epileptičnog napadaja/statusa.